Przyczyna wypowiedzenia może być przyszła
Rzeczywistym powodem uzasadniającym wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nie tylko przyczyna istniejąca w dniu dokonania wypowiedzenia, ale też taka, która wprawdzie jeszcze nie zaistniała, lecz jej wystąpienie w niedalekiej przyszłości jest pewne.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku z 11 sierpnia 2016 r. (II PK 246/15).
Stan faktyczny
Sprawa dotyczyła prezesa zarządu spółdzielni. W maju 2013 r. otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Przyczyną wypowiedzenia był upływ trzyletniej kadencji, na którą został powołany. Zgodnie z postanowieniami statutu spółdzielni kadencja prezesa zarządu trwa bowiem 3 lata od chwili jego wyboru do dnia odbycia walnego zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółdzielni za trzeci rok działalności zarządu. W wypowiedzeniu jako datę końca kadencji wskazano 12 czerwca 2013 r. (mimo iż walne zgromadzenie było zwołane na 8 czerwca). Prezes wniósł pozew do sądu, domagając się odszkodowania. Twierdził, że wręczenie mu wypowiedzenia w maju, w sytuacji, gdy upływ jego kadencji przypadał dopiero w czerwcu, było nieuzasadnione i naruszające przepisy.
Orzeczenia sądów
Sąd I instancji przyznał rację prezesowi i zasądził na jego rzecz odszkodowanie. Stwierdził przy tym, że w momencie wypowiedzenia umowy dokładna data upływu kadencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta